Vom Active Fulfoder Laks

VOM og Hundemat Active med laks

  • Denne vare kan ikke sendes
  • Kan kun afhentes i Vores Butik
På lager
  • Fri fragt pakkeshop v/køb over 499,-
  • Fragt til Pakkeshop 39,-
  • 1-3 dages levering.
  • Gratis afhentning i butik

Vom Active Fulfoder Laks 500g

Vom og Hundemat  - Vom Active Fulfoder Laks  med 500g i pølsen Kylling, Indmad og Komave, Vitaminiseret Vom og en af Vom Hundemat mest solgte blandinger.
Vom hundemad er Barf og mange tænker på, om det er nødvendigt at tilsætte noget i Vom og Hundemat for, at hunden får alle de vigtige næringsstoffer den har brug for.

Spørgsmål der ofte stilles?

De spørgsmål der stilles ofte drejer sig om olie, mineraler og vitaminer.
Vom Hundemat er rig på fedtsyrer, også de essentielle som omega-3(laks) og omega-6 (kylling) fedtsyrer. Fodre du med en blanding uden laks, er det hønseægmæssigt med omega-3 tilskud. Ved at tilsætte omega-3 olie vil hunden få, det den har brug for, af de vigtige EPA og DHA-fedtsyrer. Dosering: 5ml. pr. 20 kg hund pr. dag

Fodre du med en bladning der indeholder laks, er det ikke nødvendigt at tilsætte olie. Og dt er unødvendigt at tilsætte vegetabilske olier.
Når det gælder vitaminer og mineraler, er alle blandinger fra Vom Hundemat tilsat en præmiks, der dækker hundes daglige behov igennem alle livsfaser.
Kød, især lever og en er rig på de nødvendige vitaminer og mineraler kroppen ikke selv kan producere. Det rigtige niveau af fosfor og kalcium er specielt vigtig og dette er der analyseret og balanceret for i Hundemad fra Vom.

  • Vom Hundemat Active 500g kan købes i et stk. kr. 27,50 eller 6 stk. for 149,95
  • Kan IKKE sendes, men kan derimod afhentes i vores fysiske butik i Brovst

Vom Active Fulfoder Laks 500g

  • Denne varer bestilles via nettet.
  • Der kommer ingen fragt på
  • Du bestiller til afhentning i butik i betalings modulet
  • Du får en mail når varen er pakket
  • Vi har det pakket og klar til afhentning

5Active Fuldfoder Indholder:

  • 24-32% omsættelig energi fra fedt (samme som stort set alt tørfoder)
  • 24-32% omsættelig energi fra fedt (det samme som almindeligt hundefoder/tørfoder)
  • 350-450 mg/kg naturligt indhold af magnesium (ph værdi ligger under 6,6)
  • Kylling = kød og Kyllingeskrig (der er ingen indmad, fødder eller hoveder)
  • Blandet indmad = indmad fra ko og gris, lunge, nyre, lever, bugfedt og strube)

Opbevaring

  • Dybfryser ved -18 grader
  • Pølsen Holder sig i 3-4 dage i køleskabet

Foderomsætningen her er Protein 26%, Fedt 74% og kulhydrat 0%. Lige som med menneske mad er kødprocenten baseret pr. 100% s analyse. Kød består af meget vand. Kød er muskler. Når vi spiser 100g kylling bryst får vi ca. 21% protein.

  • Har du specifikke spørgsmål til Vom hundemad er vi klar til at hjælpe dig.
  • Vom Hundemat Active 500g kan købes i et stk. kr. 27,50 eller 6 stk. for 149,95
  • Kan IKKE sendes, men kan derimod afhentes i vores fysiske butik i Brovst

En af de hyppigste former af urinsten er krystaller der sætter sig fast i urinblæren, disse kan vokse sig meget store. Det er smertefuldt af have urinsten og kan forårsage alvorlige komplikationer ved tømning af blæren. Det kan udvikle sig så meget at det er umuligt for hunden at tømme blæren.
Derfor er den rette fodring af vores hunde vigtigt og at fodret ligger på en fornuftig ph værdi. Vom Hundemad ligger under 6,6, hvilket er det tal man ikke må komme over. er meget mad din hund har brug, vejledende fodringsmængde er er 2% af hundens vægt pr. dag.  Hvalpe har brug for betydeligt mere foder pr dag.

Vom Vejledende fodermængde:
På Vom Hundemat produkter finder du ingen fodringsvejledning. Det skyldes at der er umuligt at lave en fodringstabel, hvor meget mad din hund præcis har brug for hver dag. Det er på grund af energibehovet varierer ikke bare med alder, køn, race og aktivitetsniveau, men der er også individuelle forskelle.
Du kan selv prøve dig frem hvor meget mad din hund har brug, vejledende fodringsmængde er er 2% af hundens vægt pr. dag.  Hvalpe har brug for betydeligt mere foder pr dag.

  • Hundens energibehov er ikke konstant
  • Hunden skal holdes slank
  • Du skal kunne mærke ribbenene

Til dig der vil have vægten op.

  • Ved Tørfoder beregnet p aktive hunde ( 20% fedt og 30% protein)
  • Giv hunden flere måltider om dagen – det er ikke bare at øge rationen på foder
  • Det kan have en god virkning give hunden mad mere en en gang om dagen
  • OBS: tilsæt minimal vand til foderet. Meget vand kan giver lavere energitæthed ( færre kalorier og øget volume.

Til dig der vil have vægten ned

  • Mindre foder og med lidt vand i foderet
  • Er din hund overvægtig, får den for meget energi i forhold til dens behov
  • Slankefpder ideholder flere kulhyradter og mindre fedt og har en lavere enerigtæthed (færre kaloruer pr. kg) Kulhydrater giver mindre energi en fedt giver, men de skal også forbrændes.
  • Kulhydrater mætter ikke så meget som fedt med det sætter sig på kroppen
  • Slankefoder er ikke en løsning der tryller hunden slank



Elsker du også Team Jekas?
Så følg med i vores Jekas univers som du finder på  Facebook
Du kan også følge os på  Instagram.dk  og dele dit køb med resten af Jekas familien ved at bruge #jekashundogkat
Har du spørgsmål kan du altid enten ringe til os eller du kan sende en mail til os og vi vender tilbage.

Specifikationer
DyregruppeHund
MærkeVom
Skriv din egen anmeldelse
Kun registrerede brugere kan skrive anmeldelser. Log ind eller opret en kundekonto her